Potemníci prodělávají za svůj život čtyři vývojová stádia, jde o hmyz s tzv. proměnou dokonalou. Z nakladeného vajíčka se vylíhne larva, ta se později zakuklí a v kukle se vyvíjí dospělý brouk. Larvy jsou velké zhruba dva a půl centimetru, zatímco dospělí brouci dosahují délky od 1,2 do 1,8 cm. Samička naklade za svůj život asi 450 vajíček, dospělý brouk žije 1 – 2 roky a zimu dokáže přečkat jen ve vytápěných prostorách. Při teplotě 0 stupňů uhyne za dva dny.
Mouční červi jako zdroj potravy
Mnozí chovatelé drobného domácího zvířectva a také rybáři se s moučnými červy často setkávají. Slouží totiž jako zdroj potravy pro ptáky a plazy, které lidé chovají v zajetí. Moučné červy je možné poměrně běžně zakoupit v prodejnách pro chovatele zvířat. Jako vydatný zdroj potravy s vysokým obsahem proteinů slouží nejen domácím mazlíčkům, ale i jako rybářská návnada. A dokonce se mouční červi využívají i pro občasné přikrmování divokých ptáků během jejich hnízdění, kdy ptáci vyžadují větší množství potravy pro svá mláďata.
Kde potemníci škodí?
Potemník je typický škůdce ve skladištích, kde jsou uchovávány zejména obiloviny, mouka, cukrářské výrobky. Tento brouk však nepohrdne ani granulemi pro zvířata, různými semeny, kořením, ale i čokoládou nebo suchou květinovou vazbou. Pokud máte potemníka doma ve spíži, bude požírat prakticky všechno, co mu přijde do cesty. Největších škod však tito brouci způsobují ve velkoskladech, larvy i brouci požírají mouku, luštěniny, moučné výrobky, ořechy, sušenou zeleninu, tedy spoustu potravin určených do prodeje.
Jak se potemník likviduje a jaká je prevence proti jeho rozšíření?
Potemníci se hubí především ve větších objektech chemickým postřikem. Prázdné sklady se pravidelně ošetřují reziduálními insekticidy, v první řadě karbamáty a organofosfáty. U plných skladů se využívá aplikace pyrethroidů, a to formou aerosolu. Ošetření plných skladů se opakuje podle potřeby, většinou v intervalu od jednoho měsíce do jednoho roku.Jako prevence je nejvhodnější skladování potravin v uzavřených nádobách, udržovat čistotu, napadené potraviny zlikvidovat a potraviny s podezřením výskytu preventivně podrobit buď velmi nízké teplotě -20 stupňů na 7 dní, anebo ohřevu na +50 stupňů, který je pro tento hmyz smrtelný již za 10 minut.
Závěrečné vývojové stádium tohoto velmi známého a rozšířeného hmyzu je dospělý motýl o velikosti kolem jednoho centimetru. Mol prodělává proměnu dokonalou od vajíčka, po larvu, kuklu, až do dospělého jednice. Samička za život naklade zhruba 200 bělavých vajíček a z nich se vylíhnou jen dva milimetry velké bílé housenky, které způsobují škody na textilu v mnoha domácnostech nebo skladech.
Celý článek