Šváb obecný a rus domácí

Švábi a rusi provází život člověka již po staletí. Jsou to typičtí noční tvorové, kteří se živí víceméně vším poživatelným. Žerou dokonce i papír. Tento hmyz běžně naleznete v restauracích, v hotelových zařízeních, v průmyslových objektech, v nemocnicích, na úřadech, dokonce i v teplovodných rozvodech pro panelové domy.

Jak se švábi a rusi množí a je možné je úplně vyhubit?

Jedna samice tohoto hmyzu může mít za jeden rok až 20 tisíc potomků. Z tohoto důvodu je šváby v podstatě nemožné úplně vyhubit, pouze lze eliminovat jejich masivní výskyt. Dobrou hygienickou úrovní, čistotou a pořádkem, utěsněním rozvodů tepla apod. jim sice velmi ztížíte jejich přemnožení, ale jejich osídlení nemůžete zabránit. Právě z důvodu masivního množení švábů a rusů se musí každý rok desinsekční zásah na stejném místě opakovat. Podle statistických průzkumů se se švábem v nějakém lidském obydlí setkal každý druhý z nás.

 

Čím jsou švábi a rusi pro nás obtížní a nebezpeční?

Švábi nesajou krev, neobtěžují nás vpichy jako komáři a štěnice, jsou to velmi plachá stvoření, která se snaží před lidmi ukrýt. Ale jsou hostiteli mnoha bakterií a virů a tyto choroboplodné zárodky mohou přenášet všude tam, kde se pohybují, nejvíce tam, kde přijdou do styku s potravinami. Nehledě na to, že prostředí s výskytem švábů vypadá již na první pohled odpudivě, zvláště v hotelech a restauracích.

 

Jak se švábi a rusi hubí?

Nejčastěji se provádí dva způsoby aplikací odbornou desinsekční firmou. Prvním z nich je postřik. První zásah zahubí pouze dospělé jedince a jelikož larvy jsou odolnější, musí se postřik aplikovat znovu po 4 až 6 týdnech a je známo, že švábi se mohou vylíhnout i z těl mrtvých jedinců. Před provedením odborného zásahu se provádí tzv. monitoring, nakladou se na různá místa pasti a podle toho, kolik švábů pasti přilákají, se určuje stav zamoření a rozsah potřebné desinsekce. Švábi a rusi se mohou hubit také desinsekčním gelem, ten funguje jako jakási bariéra proti šíření a migraci švábů a má hlavně delší účinnost, než postřik. Pokud není gel znehodnocen, stačí jej aplikovat pouze jednou.

Mol šatní a kožešinový

Závěrečné vývojové stádium tohoto velmi známého a rozšířeného hmyzu je dospělý motýl o velikosti kolem jednoho centimetru. Mol prodělává proměnu dokonalou od vajíčka, po larvu, kuklu, až do dospělého jednice. Samička za život naklade zhruba 200 bělavých vajíček a z nich se vylíhnou jen dva milimetry velké bílé housenky, které způsobují škody na textilu v mnoha domácnostech nebo skladech.

Celý článek
Magazín